İran Cad. No: 15/9 Kavaklıdere Ankara

Her Konuda Arayabilirsiniz0.312.428 6888

Hoşgeldiniz
 • Sindirim Sistemi
  Prof. Dr. Ethem Geçim
  Sindirim Sistemi

  İnsan sindirim sistemi ikiye ayrılır
  Mekanik (fiziksel) sindirim molekülleri kücük moleküllere ayırmaktır. Kimyasal sindirim ise besinleri en küçük yapı taşına kadar ayırmaktır

   
 • Kolonoskopi
  Prof. Dr. Ethem Geçim
  Kolonoskopi

   Birinci derecede akrabalarında bağırsak kanseri olanlarda taramaya 40 yaşında veya kanserin belirdiği yaşın 5-10 yıl öncesinde (hangisi daha erkense) başlanmalıdır

   

Prof. Dr. Ethem Geçim

TED Ankara Koleji 1978; Ankara Tıp Fakültesini 1984; Hacettepe, İngiltere Liverpool Üniversitesi ve Ankara Tıp Fakültesinde Genel Cerrahi İhtisası.

Prof. Dr. Ethem Geçim

Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Detay...

Eğitim

Ankara Tıp Fakültesini Detay...

Hobileri

Set ground on the shore Detay...

Uzmanlık

These men promptly escaped from a Detay...

SSS

Sık Sorulanlar

Kolonoskopi öncesi ve sonrasında en çok merak edilenler

Kolonoskopi sayesinde bağırsak divertikülü, iltihabi bağırsak hastalığı, bağırsak kanseri vb. hastalıkların tanısı konulup, parça alınarak patolojik tetkikle ayırımı da gerçekleştirilebilir. Bu işlem sırasında, gerekiyorsa iç organların fotoğraflarının alınması mümkündür.

Birincisi teşhis amacıyla; kalın bağırsağın içinde tümörel bir kitleden şüphelenildiğinde yada makattan gelen kanamanın basit bir lezyon mu yoksa bir kanser oluşumu olup olmadığının teşhisinde yardımcı olmaktadır.
Kalın bağırsak kanserlerine büyük ölçüde polip denilen küçük ve iyi huylu olan urların yol açtığı bilinmektedir. Ancak, bu urlar zaman içinde kötü özellikler kazanabilmekte, yani kanserleşebilmektedirler. Kolonoskopi yardımı ile bunları çıkartmak ve hastayı takip etmek mümkün olmaktadır.

Kolonoskopi, kalın bağırsağın kolonoskop isimli tüple görüntülenmesidir. Bu sayede kalın bağırsaktaki polipler, kanserli hücreler ve anormal yapılar teşhis edilebilir. Kolonoskopi ile amaç, kişide kolon kanseri, ülseratif kolit vb. herhangi bir kalın bağırsak hastalığının bulunup bulunmadığını tespit etmektir. İşlem, genellikle 30 dakika sürer ve hastada herhangi şiddetli bir ağrı ya da krampa yol açmaz. Ertesi gün hasta, normal yaşantısına devam edebilir. Kolonoskopi, kolon kanserinin erken teşhisine olanak tanır. 50 yaş üstündeki herkes, kolonoskopi yaptırarak kolon kanseri ile karşılaşma riskini en az %30 oranında düşürebilir. 10 yılda bir kolonoskopinin tekrarlanması ise erken teşhis oranını %80’e kadar arttırmaktadır.

Kolonoskopi diyeti bağırsak kanseri tanısı ile doktora başvuran hastalara uygulanan bir diyet programıdır.

Bağırsak kanseri erkeklerde üçüncü, kadınlarda ikinci en sık tanı koyulan kanser türüdür. Sıklığı ve bu kansere bağlı ölüm oranı yavaş ama stabil bir düşüş göstermektedir. Bu düşüşün sağlanmasında en önemli etkenin kolonoskopi taramaları olduğu kabul edilmektedir. Önünde ışık kaynağı ve kamera olan ince ve uzun bir hortumla (kolonoskopla) video görüntüsü alınarak yapılan bu işlem sırasında bağırsağın temiz olması gereklidir.

Bizden Haberler

Prof. Dr. Geçim Berlin'de gururumuz oldu

Prof. Dr. Geçim Berlin'de gururumuz oldu

Berlin'de Messe Fuarı'nda yapılan kongrede Türk Prof. Dr. İbrahim Etem Geçim, Avrupa kalın bağırsak hastalıkları komisyonu başkanı seçildi. [...]

Cleveland Clinic Konuşmam

Cleveland Clinic Konuşmam

Cleveland Clinic Toplantısında Anal Fistül Konuşması yapıyorum [...]

ESCP'de yeni görevim

ESCP'de yeni görevim

European society of coloproctology derneğinde en yüksek oyu alarak ESCP başkanlığına seçildim [...]